Kdysi dávno jsem tu popisoval jeden z mých prvních nákupů na eBay, při kterém jsem si koupil „primitivní“ drátovou spoušť za pár kaček k mé zrcadlovce Canon EOS 400D.
Proč? Protože časosběr
Není to tak dávno, co jsem si přečetl článek o časosběru (time-lapse) a zatoužil to vyzkoušet taky. Na první pokusy jsem si ven vytáhl notebook a postavil ho na židli vedle stativu a všechno řídil přes aplikaci DSLR Remote Professional, která má funkce využitelné k časosběru. Výsledek mě nadchnul a rozhodl jsem se, že se na to vybavím trochu líp a pořídím si pokročilou a nastavitelnou drátovou spoušť. Po prozkoumání nabídky na eBay a DealExtreme jsem se nakonec rozhodl pro model od mého oblíbeného čínského výrobce fotopříslušenství – konkrétně jsem koupil model YongNuo TC-C1 (jde o náhradu Canon TC-80N3a) za pěkných $40 (v době nákupu cca 850 Kč).
Obsah balení
Spoušť se dodává v pěkné krabičce (zřejmě okopírované od Canonu). Součástí balení je samotná spoušť opatřená ochrannými fóliemi, čínsko-anglický manuál a baterku.
Co to umí?
Spoušť má čtyři kombinovatelné režimy, mezi kterými se přepíná tlačítkem MODE (režim) – konkrétně jde o self timer (zde si nastavíte čas do vyfocení fotografie), interval timer (interval mezi jednotlivými snímky), long exposure (přesná délka expozice např. při BULB) a exposure count setting (počet celkových fotek).
V prvních třech režimech se nastavuje čas v rozmezí 1 sekunda až 99 hodin. Ve čtvrtém režimu lze nastavit, kolik fotek má být celkově pořízeno (maximálně jen 99). Jednotlivé hodnoty se nastavují otočným ovladačem (jako roller u zrcadlovky) na boční straně spouště.
Pro práci ve tmě je tu tlačítko LIGHT, kterým můžete displej na několik vteřin zeleně podsvítít, popřípadě delším podržením uzamknout nastavené hodnoty.
Samotná spoušť je napájená baterkou CR2032. Naštěstí baterka je potřebná pouze k řízení pokročilých funkcí, takže pro běžné focení není baterie potřebná.
Nevýhody
Spoušť jsem zatím pořádně neotestoval v terénu, ale přesto tu jsou dvě drobné nevýhody, kterých si všimnete hned – baterie a maximální počet automaticky vyfocených fotek.
Spoušť bohužel nemá vypínač a tak na displeji stále svítí nastavené hodnoty, a nemám tušení, jak dlouho při tomto stavu vydrží baterka. Naštěstí ony baterky jsou jednak velmi levné a jednak to lze jednoduše vyřešit prostým otočením baterky v jejím slotu.
A druhá nevýhoda je maximální počet fotek, tedy 99 na „jedno spuštění“ – nevím jak moc to bude vadit, ale u časosběrného videa to vyjde většinou na 4-8 sekund videa, což není moc. Ještě jsem to pořádně nezkoušel a tak se teprve ukáže, jak moc to bude v praxi omezující. Jako řešení mě napadá odpočítávač na mobilu a po každém setu sta fotek to zapnout znovu.
Závěr
Toť mé dojmy po vyjmutí z krabičky, časem určitě napíšu i praktické zkušenosti.