Shodou okolností to budou právě dva roky od mojí koupě Kindlu Paperwhite a protože v poslední době si ode mně můj Kindle pár lidí půjčilo na vyzkoušení, rozhodl jsem se tady shrnout moje dosavadní zkušenosti.
Předem bych chtěl podotknout, že z Kindlu čtu od roku 2010, kdy jsem si během mých studií v Americe koupil první, dá se říct průlomový, model Amazon Kindle Keyboard 3, o kterém jsem tu už také psal. Ten přinesl nízkou cenu a dostatečně použitelný displej. Na tom jsem četl až do doby, kdy jsem ho měl položený na posteli, na kterou jsem si sednou a citlivý displej prasknul. Oprava stála asi 800 Kč (nový displej z Číny, oprava doma), ale protože se mi nechtělo být bez Kindlu měsíc, koupil jsem Kindle Paperwhite mkI. To byl svým způsobem opět průlomový model, který přinesl podsvícení displeje zespodu.
Podsvícený papír
Ale zpět ke zkušenostem s Paperwhitem. Dnes už se prodává druhá nebo třetí generace a aktuálně Amazon uvedl zase nějakou novinku, podstatné je, že mě to jako majitele generace první vůbec nezajímá, tudíž bych se nebál ji koupit na Aukru použitou. Já jsem za svůj Paperwhite totiž dal skoro 4 tisíce Kč vč. pojištění (pro případ, že by se eskapáda s displejem opakovala) a to není úplně málo.
Ano, Paperwhite 2 má trošku bělejší a rovnoměrnější podsvícení, ale vadí to, pokud je nemáte oba vedle sebe? Ani trochu.
Pojmu to spíše jako výklad mých oblíbených funkcí než klasickou recenzi. Pořadí je čistě náhodné:
Skladnost a kapacita
Klasická výhoda všech e-čteček. Vměstná se do toho spousta knih a nosit se to dá s trochou snahy v kapse od kalhot. Můj Paperwhite se mnou byl na měsíc v USA a nebo na tři měsíce v Anglii, a zejména v tom prvním by se klasický knihy asi dost prodražily, vzhledem k tomu, že váha a kapacita zavazadel do letadla je dost omezená. A v neposlední řadě je mnohem pohodlnější v autobuse držet malý Kindle než kilovou hromadu papíru.
Podsvícený displej
Zcela jistě je pro oči lepší, když osvětlení jde na displej a ne z něho, ale tisíckrát jsem ocenil svítící displej v autobuse, který vjel do tunelu, nebo který jel v noci. Doma si člověk přece jen vždycky rozsvítí, ale je to právě na cestách nebo venku, kdy to člověk ocení nejvíc. Ale i v přítmí nebo pod slabým osvětlením se z Kindlu čte neporovnatelně lépe oproti papíru. Rozsah svítivosti je docela široký jak pro čtení v naprosté tmě, tak na do-podsvícení v tmavé místnosti.
Vocabulary Builder
Tohle je funkce přidaná až nedávno novým firmwarem, ale v podstatě dělá to, že separátně uloží každé slovo, které jste si vyhledali; což je užitečné především u anglických knih, kterých ale já čtu většinu. Zpětně si pak můžete prohlédnout všechna vyhledaná slova, přečíst si i jejich definici a zobrazit si je v původním kontextu. Studium slovíček z knih už nemůže být jednodušší.
Dotykový displej
Přiznávám se, že listování bylo mnohem pohodlnější na klasickém Kindlu, kde bylo tlačítko a člověk nemusel při čtení vynakládat absolutně žádnou námahu, tady si člověk musí vždycky šáhnout do textu a moc u toho hýbat prstem. Na druhou stranu, všechno ostatní je navzdory neresponzivnosti e-papíru pohodlnější a rychlejší přes dotykové ovládání než bylo původně přes tlačítka; což platí hlavně pro zvýrazňování textu a vyhledávání slov.
Automatické odemykání
Kindle se umí, podobně jako iPad, sám odemknout s vhodným pouzdrem. Pokud jste tedy na zastávce nebo máte někam jít, jednoduše zaklapnete a jdete. Je to drobnost, ale potěší.
Rychlost čtení
Kindle umí sledovat rychlost čtení a ukazuje potom čas do konce aktuální kapitoly nebo celé knihy. Extra užitečné v případech, kdy máte v plánu někam jít a (ne)víte, jestli stihnete ještě jednu kapitolu, nebo už radši ne.
Synchronizace napříč zařízeními
Málokdo to ví, ale Kindle není jenom samotná čtečka, ale také aplikace pro iOS, Mac nebo Windows; nebo cloudové rozhraní přístupné z prohlížeče. Pokud se tak stane, že si Kindle zapomenete, stačí otevřít něco z toho, a můžete pokračovat tam, kde ještě skončili. Já dokonce v případech extrémní lenosti otevírám aplikaci na telefonu i v případě, že mám Kindle v batohu v místnosti vedle, kam se mi nechce jít. :)
Závěr
Shrnuto a podtrženo, s Paperwhitem jsem nadmíru spokojený. Nevím jak dlouho přesně vydrží, ale ještě se mi nikdy nevybil, a to už byly chvíle, kdy mě prosil o zapojení do nabíječky snad i přes týden. Za celé dva roky téměř denního používání se mi zasekl dohromady asi třikrát (kde pomohlo klasické vypnout a zapnout), z toho jednou se ve skutečnosti nezaseknul, ale sám od sebe si začal updatovat firmware, který přinesl mj. výše zmíněný Vocab. Builder, který původně měl být výsadou jenom pro Paperwhite 2.
Co se týká knih, tak v angličtině se dá sehnat všechno a český trh s e-knihami taky pěkně roste. S dostatečně rychlou kopírkou už není problém si svoje knihy digitalizovat svépomocí, současné programy pro rozpoznání textu pracují celkem bezchybně (Abbyy Finereader, Adobe Acrobat).
Dále odkazuji na dva starší návody – jak vyresetovat rychlost čtení a jak pracovat s texty (s tzv. highlihts, označenými pasážemi textu) z Kindlu.