Měření vodoměru v Home Assistant: Nastavení ESPHome (díl 2/3)

Toto je druhý článek ze tří o měření spotřeby vody s využitím optického senzoru TCRT5000 připíchlým na vodoměru, a vývojové desky Wemos D1 Mini, která bude informace o proteklé vodě posílat do Home Assistantu. V předchozím článku jsme skončili u toho, že jsme měli senzor TCRT5000 uchycený na vodoměru a nastavený tak, aby se spínal s každým proteklým litrem. Nyní je na řadě tuto informaci dostat do Home Assistant.

Jak dostat impulzy od vodoměru do HA?

V minulém článku jsme použili Arduino IDE k nahrání krátkého kódu, který četl výstupy ze senzoru a vypisoval je. Pokud byste uměli programovat, tak si v Arduino IDE můžete doprogramovat všechno ostatní – připojení k WiFi, odesílání impulzů třeba přes MQTT apod.

Ale zaprvé i kdybych programovat uměl (neumím), tak by to bylo mega zbytečné práce, protože existují projekty jako ESPHome, s jejichž pomocí je nastavení, integrace, a následná správa podobných senzorů výrazně jednodušší.

Continue reading

Měření vodoměru v Home Assistant: Nastavení senzoru TCRT5000 (díl 1/3)

V předchozím článku Přehled možností monitorování spotřeby vody jsem shrnul (teoreticky) hromadu možností, jak číst impulzy z vodoměrů, a jak informace o těchto impulzech dopravit do Home Assistantu.

Jedno z tam zmíněných řešení jsem úspěšně vyzkoušel a už pár týdnů používám, tak ho tady popíšu krok za krokem: Jde o snímání litrového kolečka line-tracking senzorem TCRT5000, a data do HA odesílá Wemos D1 Mini (s ESPHome firmware).

Výhody:

  • Cena potřebného hardwaru je asi $3 (70 Kč)
  • Provoz přes WiFi (netřeba řešit ZigBee nebo Bluetooth)
  • Přímá integrace do Home Assistant přes ESPHome (netřeba řešit ani MQTT)

Nevýhody:

  • Spotřeba (cca 7 kWh/rok), takže problematičtější provoz na baterii
  • S tím související potřeba mít možnost k vodoměru natáhnout tenký drát (3 vodiče, příp. 4 pro dva vodoměry)

Rozdělím to celé na tři části:

1) Odečítání impulzů z vodoměru (tento článek)
2) Odesílání impulzů do Home Assistant (dále jen HA) přes ESPHome
3) Zpracování informací v HA a jejich zobrazení na dashboardu (to do)

Díl 1. Odečítání impulzů z vodoměru

Co je cílem na konci tohoto článku?

  • Mít senzor TCRT5000 připravený k finálnímu uchycení na vodoměr.
  • Mít ho nastavený tak, aby dával 1 impulz s každým jedním protočením litrového kolečka.

Hardware, který jsem použil

  • vodoměr Enbra ER-AM
  • vývojová destička Wemos D1 Mini s čipem ESP8266 (55 Kč)
  • optické čidlo TCRT5000 (10 Kč)

Continue reading

Home Assistant: Přehled možností monitorování spotřeby vody

Nastal čas, kdy jsem si řekl, že by bylo fajn mít v Home Assistantu přehled o spotřebovaných energiích. Začít jsem chtěl s tím, co jsem si myslel, že bude nejjednodušší: sledováním spotřeby vody.

Už nějakou dobu jsem si občas uložil nějaký zajímavý článek nebo nápad, jak to udělat, tak jsem si řekl, že to projdu a pustím se do toho. Tak jsem to chvíli studoval, a zde je přehled všeho, na co jsem přišel (než to sám pozapomínám :D ).

Takže, o co mi jde: chci mít v Home Assistant* přehled o spotřebované vodě (za poslední den, měsíc, rok; v litrech/kubících, v korunách, …)

K tomu je potřeba vyřešit tři hlavní problémy:
1) detekovat, že na vodoměru proběhl nějaký impulz (= proteklo nějaké množství vody)
2) informaci o tom, že tento impulz proběhl, dopravit do HA
3) tuto informaci nějak zpracovat a na konci mít pěkný dashboard, grafy, jestli spotřebovávám víc/míň, než kolik odchází zálohy apod.

Tento článek je přehledem, jakými různými způsoby se dají řešit první dva problémy.

*ad 2), samozřejmě to nemusí být jenom Home Assistant, ale klidně i ThingSpeak, Blynk, ThingsBoard, Domoticz, Zabbix (+ Grafana) aj. Prostě jakákoliv platforma, kde tu informaci chci nějak dále zpracovat.

Continue reading

Recenze GPS trackeru pro psa Tractive GPS Dog 4

Loni v červenci jsme byli na roadtripu po severu Norska (tehdy jsme ještě psa neměli, ale už to bylo ve fázi, kdy jsme byli rozhodnutí, že budeme). V jednom městečku byly všude cedulky „Missing dog“. Zprvu jsem jim nevěnoval tolik pozornosti, jistě každý už takových letáčků za život viděl mraky.

Na trailu za městem jsem viděl jsem viděl další, tentokrát ručně psaný letáček, a až tady jsem si všiml, že telefonní číslo na něm uvedené má českou předvolbu. Někdy tehdy jsem si řekl, že až budeme mít psa, tak prostě dostane GPS tracker. Už dřív jsem hledal možnosti zabezpečení kola, a věděl jsem, že dnes ty sledovátka váží pár gramů a stojí relativně pár korun. Jenže jaký potom vybrat? Nakonec jsem skončil u Tractive GPS Dog 4 – zkušenosti s ním bych chtěl popsat v tomto článku.

Jinak často jsem na toho pesana z Norska myslel, i po návratu domů, přemýšlel jsem, jestli se asi našel… až jsem potom procházel fotky z Norska a na jedné z nich měl ten leták vyfocený. Už nemůžu dohledat skupinu na facebooku, kde se to řešilo (post je asi už smazaný), každopádně dopadlo to tak, že pejsek se sám vrátil zpátky na trailhead do města (Fjordgård), kde už ho místní poznali z plakátů a kontaktovali majitele. Ztracený byl cca 10 dní (Hadde gitt opp håpet – så kom tekstmeldingen på det niende døgnet).

Proč ne AirTag?

AirTag klidně ano, ale jenom pojistku. K lokalizaci přes AirTag potřebujete přítomnost iPhonu v dosahu cca do 10 m od psa, navíc je poloha často zpožděná (anti stalking opatření), a celkově ke sledování pohybujícího se objektu dost nevhodná technologie (právě v tom zmíněném Norsku jsme byli autem, ve kterém s námi cestoval „cizí“ AirTag – ségry – a ta v aplikaci často viděla naši polohu zpožděnou i o osm hodin, přestože AirTag byl nonstop v dosahu dvou online iPhonů). Nicméně i ten AirTag je lepší, než vůbec nic, ale na psovi pobíhajícím kdesi po lese mimo dosah civilizace bude k ničemu.

Jaký GPS tracker vybrat?

Jenom v rychlosti, já jsem vlastně až zas tak moc nevybíral a vcelku rychle se rozhodl pro lokátor Tractive GPS Dog 4.

Continue reading

Zkušenosti s robotickým vysavačem Xiaomi Roborock S5 Max

Předloni začátkem roku, když začínalo jaro (tedy cca březen 2021) a pod ostrým sluncem skrz okno byl při cvičení na zemi vidět prach všude okolo jsem si řekl, že by to asi chtělo robotický vysavač. Začal jsem pomalu dělat research. V tom mi nejvíc pomohl youtube kanál Vacuum Wars, který velmi pěkně vysvětluje různé technologie a funkce moderních vysavačů.

Co jsem chtěl a jak jsem vybíral

Nejprve jsem zjistil, že ty levnější vysavače cca do 5000 Kč (což byla zhruba cena, kterou jsem tehdy byl ochotný za něj dát) se v prostoru orientují pouze narážením do překážek, a i když podle testů jsou schopní celkem konzistentně pokrýt třeba 80% plochy, ultimátně to není to, co bych chtěl. Podle mně to i vysvětluje ten přehršel téměř nepoužitých levných robotických vysavačů na bazoši – lidi si je koupí, zjistí, že je přes appku třeba nejde poslat přesně tam, kam chtějí (což je něco, co já jsem si celou dobu představoval jako základní funkci), tak to hodí na bazar a jdou hledat model s radarem.

Teprve (dražší) robotické vysavače s LIDARem jsou totiž schopné si prostor zmapovat a pak se v něm pohybovat: vždycky přesně ví, kde se v prostoru nachází a konečně to začíná fungovat tak, jak bych si představoval:

  • vysavač je možno poslat přesně tam, kam je potřeba
  • je možno vytvářet různé zóny (např. kde mopovat/nemopovat)
  • na exponovanějších místech přidat více vody nebo sací výkon
  • vytvářet virtuální (!) zdi a no-go zóny
  • vysávat/mopovat systematicky ježděním tam a zpět, a potom znovu třeba napříč předchozího průjezdu

A tak dále. Levné vysavače nic z toho neumí, přitom je to podle mě dost zásadní. Vysavače bez radaru se více nebo méně úspěšně jen pinkají od zdi ke zdi jako opilec a je to takový… k ničemu (viz video).

Každopádně nakonec jsem koupil vysavač Xiaomi Roborock S5 Max v bílé barvě, tehdy za 9500 Kč. Původně jsem chtěl černý, ale ta nebyla skladem a zpětně musím zkonstatovat, že bílá byla lepší volba, protože na černém klavírním plastu by byl vidět každý škrábaneček a prach. Continue reading