by

MacBook Pro v základní verzi – stačí 8 GB RAM a 128 GB SSD?

Jenom tak v rychlosti pár mých postřehů o tom, zda stačí základní verze nebo zda má smysl si připlatit.

RAM
Prvně k operační paměti, už v mých prvotních postřezích jsem psal, že k rozhodnutí koupit základní verzi mi pomohl i jeden poznatek (zdroj unknown), že i kdyby 8 GB bylo málo, integrované SSD je natolik rychlé, že člověk ani nepozná swapování. Po půl roce můžu říct, že to pořád platí, a 8 GB mě nijak neomezuje. Nemám pro to sice žádný tvrdý čísla, protože nemám žádnou appku, přes kterou bych využití RAM sledoval. A to proto, že jednoduše není potřeba.

Výpočetně nejnáročnější práce co dělám je asi úprava fotek (22 mpx rawy – paradoxně jsem si i musel vygooglit, kolik ten můj foťák, který mám už přes rok a půl, má megapixelů – taky jsem to nevěděl a bylo mi to jedno, protože podobně jako v případě 8 GB RAM je to good enough :D), v pozadí běží ramžeroucí Chrome a milion dalších kokotin a všechno funguje bez potíží.

Tedy pro toto lehčí využítí 8 GB RAM stačí bohatě, samozřejmě kdo pracuje na velkých projektech v Photoshopu/Premiere by měl 16 GB zvážit důkladněji; nicméně co jsem dělal několik rychlých video editů (kde byl zdroj 4K video z dronu), tak ani s tím nebyl problém, jenom jsem pro jistotu už pozavíral všechno ostatní. U práce s videem jako mnohem větší limitující faktor vidím 13“ obrazovku, to je už je prostě ukrutně málo.

128 GB SSD
No a k velikosti disku, každý si asi musí sám zvážit, kolik dat potřebuje tahat vždycky nutně s sebou. Já jsem už 7 let zvyklý na to mít v noťasu SSD o velikosti zhruba 115-120 GB, takže jsem si vlastně ještě o něco málo polepšil, nicméně, co mi tak zabírá nejvíc místa a jak jsem to vyřešil?

• Zálohy iOS zařízení (20-40 GB) – dají se bez problémů odklidit na externí disk a na interní zpět nasymlinkovat. Zálohuju i do iCloudu, ale mám rád svoje zálohy i tam, kde na ně vidím.
• iTunes knihovna hudby (cca 30 GB) – dnes už jsem fulltime přešel na Spotify, ale k dnešnímu dni jsem si svoji hudební sbírku budoval přes 10 let a mazat ji pochopitelně nechci, použil jsem stejný přístup jako výše – mám ji uklizenou na externím disku, nasymlinkovanou do iOS složky a synchronizovanou do iPhonu, z PC ji téměř neposlouchám.
• Fotky – když jsem na cestách, tak mám rád svoje fotky na co nejvíce místech, dokud je doma patřičně neodzálohuju – tj. na kartě, v notebooku a na externím disku (a není to jenom kvůli strachu ze selhání disku ale taky pro případ krádeže čehokoliv; zažil jsem bohužel už i krádež, i selhavší exterňák). Tady už je 128 GB limitujících a musím se holt spokojit s tím, že někdy mám fotky jenom na dvou, nebo dokonce jenom na jednom místě (tedy většinou na externím disku); na druhou stranu toto platí fakt jenom v „roadtripových případech“ a ještě jenom v těch fázích, kdy člověk není u netu několik dní. Např. letos jsem byl dva měsíce v Coloradu a potom dva týdny na roadtripu po západu USA, a během pracovní části pobytu v Coloradu jsem prostě spustil rsync na server na Moravě ve sklepě a o fotky bylo postaráno, až potom na roadtripu jsem několikrát narazil na to, že ze z požadavku „všechny fotky alespoň na třech různých místech“ musím místy slevit.

Co se týká práce s fotkama v Lightroomu později během třízení, tak používám stejné řešení jako výše – všechno na externím disku, případně Smart Previews lokálně; ale pokud můžu, tak to dělám doma na stolním počítači (4 GHz čtyřjádro, 32 GB RAM, 250 GB SSD, mega monitor, znáte to :D ).

• Filmy a seriály: Vše streamuju a pokud vím, že budu chtít něco mimo internet, tak si to synchronizuju lokálně do iPadu, takže toto už neřeším a těch pár GB na film nebo pár epizod se najde vždy.

Takže pro běžné vyžití mi 128 GB vhodným kombinováním s externím HDD vyhovuje, ale do budoucna by 256 GB rozhodně poskytlo pohodlnější „buffer“ pro různé činnosti. Nicméně volné místo nijak nesleduju (tzn. neprocházím co bych kde mohl smazat) a pohybuje se mezi 35-45 GB.

Write a Comment

Comment