by

Zkušenosti s robotickým vysavačem Xiaomi Roborock S5 Max

Předloni začátkem roku, když začínalo jaro (tedy cca březen 2021) a pod ostrým sluncem skrz okno byl při cvičení na zemi vidět prach všude okolo jsem si řekl, že by to asi chtělo robotický vysavač. Začal jsem pomalu dělat research. V tom mi nejvíc pomohl youtube kanál Vacuum Wars, který velmi pěkně vysvětluje různé technologie a funkce moderních vysavačů.

Co jsem chtěl a jak jsem vybíral

Nejprve jsem zjistil, že ty levnější vysavače cca do 5000 Kč (což byla zhruba cena, kterou jsem tehdy byl ochotný za něj dát) se v prostoru orientují pouze narážením do překážek, a i když podle testů jsou schopní celkem konzistentně pokrýt třeba 80% plochy, ultimátně to není to, co bych chtěl. Podle mně to i vysvětluje ten přehršel téměř nepoužitých levných robotických vysavačů na bazoši – lidi si je koupí, zjistí, že je přes appku třeba nejde poslat přesně tam, kam chtějí (což je něco, co já jsem si celou dobu představoval jako základní funkci), tak to hodí na bazar a jdou hledat model s radarem.

Teprve (dražší) robotické vysavače s LIDARem jsou totiž schopné si prostor zmapovat a pak se v něm pohybovat: vždycky přesně ví, kde se v prostoru nachází a konečně to začíná fungovat tak, jak bych si představoval:

  • vysavač je možno poslat přesně tam, kam je potřeba
  • je možno vytvářet různé zóny (např. kde mopovat/nemopovat)
  • na exponovanějších místech přidat více vody nebo sací výkon
  • vytvářet virtuální (!) zdi a no-go zóny
  • vysávat/mopovat systematicky ježděním tam a zpět, a potom znovu třeba napříč předchozího průjezdu

A tak dále. Levné vysavače nic z toho neumí, přitom je to podle mě dost zásadní. Vysavače bez radaru se více nebo méně úspěšně jen pinkají od zdi ke zdi jako opilec a je to takový… k ničemu (viz video).

Každopádně nakonec jsem koupil vysavač Xiaomi Roborock S5 Max v bílé barvě, tehdy za 9500 Kč. Původně jsem chtěl černý, ale ta nebyla skladem a zpětně musím zkonstatovat, že bílá byla lepší volba, protože na černém klavírním plastu by byl vidět každý škrábaneček a prach.

Příprava bytu

Nejdřív ale bylo potřeba vyřešit jeden problém a v podstatě i důvod, proč jsem nákup odkládal přes půl roku. Tím důvodem byly vysoké prahy v bytě o výšce cca 2,5 cm s ostrou hranou. Tohle prostě žádný vysavač nevyjede, resp. u mě jenom jedním směrem (z chodby do pokojů ano, kdy je převýšení jen cca 1 cm, ale zpátky, kdy je převýšení 2,5 cm, už ne).

Dlouho jsem přemýšlel, jak tohle vyřešit. První nápad byl koupit nové prahy, a frézkou a multitoolem je opracovat tak, aby byly zarovnané s podlahou v chodbě. Tím by směrem zpět výška byla jen cca 1,5 cm, což už vysavače zvládnout vyjet. Nakonec jsem to zavrhnul, protože by s tím jednak bylo dost práce s nejistým výsledkem, a asi by to ani nevypadalo úplně dobře…

Druhý nápad byla přechodová lišta, konkrétně taková, která je přímo navržená ke spojení dvou různě vysokých podlah (vyrovnávací lišta). A touto cestou jsem se nakonec vydal (Přechodová lišta samolepící vyrovnávací Šampaň 61 x 1000, celkem 688 Kč za 2 ks). Výrobce sice doporučuje lišty použít pouze na vyrovnání rozdílu maximálně 18 mm, já pracoval zhruba s 20-22 mm, ale nebyl to problém.

Lišty se nakonec ukázaly jako perfektní volba – stačilo je zkrátit, udělat výřezy tak, aby šly správně vložit do rámu dveří a přilepit. A vysavač je zvládl vyjet na první dobrou (bohužel nemám fotky ani video předchozích dřevěných prahů):

Hliník sice vypadá trošku zvláštně oproti dřevěným lištám a podlahám (v pokojích je dřevěná zrenovovaná podlaha a na chodbě laminát s imitací dřeva), ale zcela jistě to stojí za to, že robot může sám po celém bytě. Navíc je to i příjemnější na chůzi po bytě, do vysokých dřevěných prahů jsem občas vrazil patou. :D

To bylo z příprav bytu asi vše. Navíc mě to donutilo dát do lišt RJ-45 kabel, který do té doby vedl z obýváku přes chodbu (po zemi) do komůrky s Microserverem, což jsem taky odkládal měsíce a měsíce, takže win-win.

Potom zbývalo dořešit dvě drobnosti, na které jsem přišel až s prvotním provozem vysavače: První problém nastal s mým sušákem na prádlo (IKEA Mulig). Sušák docela nízké nohy, které robot zvládne vyjet, ale hodně ho to mátlo a často se o ně zasekával. Tohle je problém, který už někdo (podle mě povoláním produktový designer) úspěšně vyřešil a namodeloval zvyšovací nožičky, které celý sušák pozvednou cca o 15 mm, tím pádem už se je robot nesnaží přejet, ale objede je. Navíc slouží jako ochrana podlahy (plast vs lamino > kov vs lamino).

Druhý problém byl s křeslem, které mám v kuchyni, kde Roborock občas dokázal vjet za něj, ale už se nedostal zpět. Křeslo jsem sice záhy odstěhoval na balkon, ale stačilo by vytisknout tuto zarážku, aby se za něj robot vůbec nepokoušel vjet.

Jak to vysává a mopuje

Dnes je to nějakých 18 měsíců od pořízení, takže je čas na nějaké zhodnocení.

Podle appky robot za tuto dobu vyjel na čištění celkem 1065x, strávil vysáváním 26 hodin a celkem uklidil plochu o rozloze 11 tis. m2.

Mám ho nastavený na „velký úklid“ 2x týdně (vysávání ve všech pokojích, cca 30 min) + 1x denně vysaje chodbu hned za vchodovými dveřmi (5 min), kde je nejvíc bordelu, když člověk přijde a opadá mu bahno a kamínky z bot.

No a co bych tady hodnotil… :D prostě to vysává velmi dobře a zhruba tak, jak bych si představoval. Dlouhou dobu je to i docela nezvyk, že je všude opravdu čisto a když se člověk vrátí, tak jsou doma úhledné čáry na načechraném koberci. Člověk může doma chodit bos nebo v ponožkách a ví, že se mu na nich nenasbírá špína. Když mi v noci spadnou sluchátka (AirPody) pod postel, tak vím, že je tam můžu naslepo nahmatat, aniž bych nabral chuchvalce prachu, což se mi předtím stávalo často.

Robota se snažím pouštět vždy, když jdu pryč; nicméně občas jsem ho fascinovaně pozoroval ještě půl roku po koupi, jak pracuje místo mě. :D Dodnes někdy přijdu domů, a jdu se nadšeně podívat, kolik prachu zase posbíral. Což mě zároveň fascinuje, jsou občas období, kdy to tak vyjde, že ho pustím na 3x full clean dva dny po sobě, a i druhý den, i když je v bytě relativně čisto, tak prachu nasbírá hromady, skoro až nechápu, kde se pořád bere.

Umí taky třeba detekovat koberce, kde automaticky zvýší sací výkon.

Co se týká vysávání, tak po něm nic „nedodělávám“ jiným vysavačem. Můj jediný další vysavač je akumulátorový Milwaukee M18 Vacuum, který doma používám v podstatě jenom na očištění robota a jeho filtru.

K nábytku je šetrný, jediná věc, kde je (neznatelně) vidět, že o něj vysavač „brzdí“ svým nárazníkem, je subwoofer od soundbaru.

Podobně je to u mopování. Velký mop po měsíci nevyužití skončil ve sklepě. Nicméně je potřeba dodat, že mopování znamená, že vysavač přes mikrovláknovou utěrkou upouští trochu vlažné (čisté) vody a takhle umývá podlahu. Nezvládne tak vyčistit vyloženě zaschlou špínu jako člověk, který se celou svou vahou zapře o velký mop s horkou vodou a čističem podlah. Nicméně je doma tak čisto, že velký mop není potřeba. Výjimečně se může stát (hlavně v kuchyni), že je na podlaze nějaký odolný flek od zaschlého jídla, ale to zpravidla vezmu „ápécéčkem“ (all purpose cleaner, univerzální čistič), vyčistím utěrkou ručně, a pak nechám robota přejet celý byt. Jen někdy v koupelně nastříkám podlahu (rovněž APC), nechám to pár minut působit a pak pošlu robota, aby tam vytřel, výsledkem jsou potom dokonale čisté kachle.

Mopování pouštím manuálně zhruba jednou týdně (3x průjezd celým bytem), zpravidla když vím, že odcházím na víc než dvě hodiny a nikdo nebude doma. Díky tomu, že robot sám detekuje, kdy má nasazený mop, tak se automaticky vyhne koberci před gaučem v obýváku.

Změna návyků

S pořízením robotického vysavače s sebou přináší nutnost změny některých návyků. Já si např. začal hlídat:

  • že nikde nezůstávají kabely, které by robot mohl namotat (hlavně nabíječka na mobil u postele),
  • při odchodu někdy naházím židle a stolek na gauč, a v kuchyni židle na stůl (jako na gymplu při odchodu po poslední hodině :D ), aby mohl robot narušeně jezdit a vysát toho co nejvíc,
  • když nespěchám s odchodem, malým smetáčkem vymetu prach a bordel z míst, kam se robot nedostane (pod skříní, za knihovničkou, okolo květináčů, z rohů pokojů, z lišt, parapetů, polic, okolo trubek topení atd.), a naženu ho do prostoru, kde už to vysát může.

Aplikace Xiaomi Mi Home

Robot se ovládá aplikací Xioami Mi Home a to přes cloud Xioami, a ke své funkčnosti potřebuje funkční připojení k internetu přes WiFi. Není to sice ideální, ale za celou dobu vlastnictví nenastal problém. Existuje alternativní firmware Valutedo, s kterým lze vysavač provozovat čistě v lokální síti bez nutnosti, aby si povídal s cizími servery. Dokud je vysavač v záruce, tak jsem se tím příliš nezabýval.

Celkově je aplikace dost povedená a jediný, co bych si v ní dokázal představit by byla možnost nastavit různé uklízecí scény, např. „třikrát přejeď jenom koberec před gaučem“, nebo „3x obývák a chodbu, zbytek jednou“ atd. Ale je to spíš už drobnost tohle jde zprovoznit i přes Home Assistant, který doma používám primárně k ovládání všeho, navíc tam jde půjde zapojit do dalších větších celků (scény a automatizace, např. před odchodem na delší dobu apod.)

Propojení s Home Assistantem

Díky homeasistentovské integraci Xiaomi Miio lze vysavač (a další Xiaomi chytrověci) integrovat do Home Assistenta a ovládat robota odsud. K propojení je bývalo potřeba získat „Xiaomi Cloud Token“, což díky tomuto skriptu je úplná hračka (některé starší návody totiž třeba popisovaly, jak ho získat třeba vyzobáním z Android telefonu, který nemám).

V praxi tuhle integraci používám zatím ke dvěma věcem:

  1. Rychlé stopnutí vysavače v okamžiku, kdy se spustí předem naplánované čištění, ale zrovna jej nechci (tj. jsem neplánovaně doma a nechci, aby mě rušil)
  2. Spuštění kompletního vysávání pomocí scény na jedno kliknutí během vteřiny, aniž bych musel otevírat přímo Mi Home appku (tam je to mnohem na dýl a na víc než jedno kliknutí) – zpravidla neplánovaně odcházím a zatímco zamykám dveře, tak spustím komplet vysávání. Do budoucna tohle chci namapovat na nějaké IKEA TRÅDFRI tlačítko/vypínač, abych před odchodem vůbec nemusel sahat na mobil.

V rámci výše zmíněné integrace by jinak mělo jít vytvořit i složitější scény typu „vysaj jenom koberec v obýváku“ (a pak udělat automatizaci třeba Jóga, kde vysavač vysaje koberec, a po skončení se spustí jóga playlist ze Spotify na IKEA Symfonisku), nebo „vysaj jenom chodbu a zónu pod koly1 v ložnici“ (na nějakou scénu „právě jsem se vrátil z kola, tak ukliď bordel“), ale k tomu jsem se zatím nedostal. Pozn.: 90 % této recenze jsem napsal už před rokem, kdy jsem ještě neměl psa, s nímž se ke spoustě věcí muselo taky přistoupit trochu jinak. :D

S pomocí vacuum-card (od denysdovhan) lze potom vytvořit kartu na míru, a v ní si nastavit různé akce pro rychlé akce (např. ikonky vpravo dole pro vyslání vysavače do obýváku/ložnice/kuchyně), informace o zbývající životnosti filtrů, kartáčů apod.:

Dokonce lze i přímo v HomeAssistentovi zobrazit mapu, kde zrovna vysavač jezdí (github.com/PiotrMachowski/Home-Assistant-custom-components-Xiaomi-Cloud-Map-Extractor), ale ani to jsem zatím nezkoušel a tohle tak nějak ani nepotřebuju.

Každopádně nechci, aby to vyznělo, že je potřeba mít Home Assistant. Vysavač je skvěle použitelný jen s aplikací od výrobce. Nastavíte pár naplánovaných vysávání, a fungujete bez omezení. Sám jsem to tak používal prvního půl roku. Home Assistant „jenom“ posouvá možnosti toho, co s tím lze všechno dělat, o dva levely výš.

Údržba vysavače

Během zmíněného roku a něco a 266 hodin vysávání jsem na vysavači nic neměnil. Mám tak původní hlavní i boční kartáč, filtr i mopovací utěrku.

Hlavní kartáč má interval výměny od výrobce cca 300 hodin, takže tam jsem ani nedošel na limit a pořád vypadá vcelku dobře.

Boční kartáč má interval 150 hodin, takže ten už je přetažený a už skutečně vypadá, že by výměnu snesl. Ale zatím se nerozpadl a dělá, co má.

Prachový filtr má doporučenou výměnu každých 150 hodin. Výrobce tady doporučuje jej každé dva týdny opláchnout pod vodou, ale tomu bych se naprosto vyvaroval, protože namísto vyčištění se z jemného prachu ve filtru stane něco jako omítka, a filtr se tak rychle a naprosto ucpe. Namísto toho jej jednou za pár týdnů důkladně vyklepu, vysaju vysavačem a dám zpět. Občas ho profouknu svým „bytovým kompresorem“, což je litrový hasičák předělaný na booster pro nasazování bezdušových plášťů. Už je pomalu čas jej vyměnit i tak, ale rozhodně zatím nesmrdí, což je pro mě většinou indikátor k výměně v ostatních vysavačích.

A mikrovláknovou utěrku k mopu výrobce dopočuje měnit „jak je potřeba“, typicky když se fakt opotřebuje a přestane dobře čistit skrvny. Tím, že je nasazená jenom někdy se těžko měří, jak často to asi je, ale moje je zatím pořád použitelná.

Celá tady tahle sada ale jinak stojí pár stovek a nevypadá to, že je potřeba řešit častěji než jednou za rok (já už půl roku přetahuju).

Co se týká zbytku, jednou za pár týdnů vyndám kartáče, ostříhám z něj vlasy, důkladně vyklepu a vyfoukám filtr (kompresorem z čisté strany), otřu od prachu vysavač a jeho senzory, a složím zpět. Tady se to příliš neliší od běžného vysavače s filtrem.

Problémy, které jsem s ním za rok provozu řešil

Za celou dobu jsem řešil jen dva problémy.

První byl po několika měsících, kdy se robot zdánlivě úplně zbláznil: Snažil se projíždět skrz zdi, naprosto nedokázal vyjet prahy, nemohl najít dock, a žádná z běžných troubleshooting rad (restart, vyčištění senzorů atd.) naprosto nepomohla. Příčinu jsem nakonec našel. Robot má gumová kolečka, která mají velmi dobrý grip. Já jsem pár dní předtím v bytě něco lepil lepidlem ve spreji, a nevšiml jsem si, že přestřik skončil na chodbě všude okolo desky, na kterou jsem lepidlem mířil primárně. To vedlo k tomu, že tohle lepidlo se nalepilo na kolečka, a následně se na kolečka nachytal prach. Kolečka tím naprosto ztratila grip a protáčela se; robot tak nedokázal vyjet prahy a to ho z nějakého důvodu úplně zmátlo. Po důkladném vyčištění koleček bylo po problému.

Druhá potíž byla s mopováním. Po cca roce jsem si všiml, že robot při mopování nespotřebuje skoro žádnou vodu. Tady bylo nalezení příčiny už hračkou: ukázalo se, že na tryskách na těle vysavače je vodní kámen, a z původně 0,75 mm dírky se stala zhruba 0,1 mm dírka, kterou neprotekla skoro žádná voda. Stačilo plastovou škrabkou oškrábat co nejvíc vodního kamene, zbytek rozpustit octem a bylo rovněž po problému:

Co bych vytknul

Popravdě mě toho moc nenapadá, snad jen hlasitost. Když vysává, tak je dost slyšet. Zhruba jak normální vysavač.

Jednou za pár měsíců se mu rozhodí mapa bytu, přesune si na mapě dokovací stanici někam jinam a pak se k ní nemůže dostat, protože tam není. Je na to ale jednoduchý fix, v originální aplikaci do robota natáhnout uloženou mapu, která mu vrátí dokovací stanici tam, kde má být.

Kdybych robota vybíral znovu

Tak asi koupím znovu něco podobného. Jo, jsou už dnes modely, které mají kameru a pomocí rozpoznávání objektů se vyhnout zapomenutému kabelu (nebo třeba psímu hovnu). Jo, jsou modely s výrazně lepším mopováním. Jsou vysavače, které mají velkou dokovací stanici a umí si sami vyprázdnit svoji malou nádržku na prach. Nicméně taky jsou to všechno vysavače výrazně mimo tuhle cenovou kategorii (8-10 tis.) a tak bych Roborocka klidně koupil znovu.

  1. máme kola na věšáku na zdi a po vyjížďce z nich většinou poodpadá nějaké bahno

Write a Comment

Comment