Asi jen málokdo provozuje Anet A8 v barebone stock stavu, zde je tedy rychlý seznam modů (funkčních a estetických) a dílů k dokoupení. Hvězdičkou ⭐ označené doporučuju koupit asi rovnou, u zbytku zvažte, jestli konkrétně Vám to k něčemu bude.
Pozn. ne všechny mám (zatím) vyzkoušené, je to i takový seznam pro mě, ale tady bude asi užitečnější než skrytý wishlist na AliExpressu.
Bezpečnostní úpravy
- ⭐ MOSFET ($3) – Ačkoliv novější revize Anet A8 mají silnější kontektory už na desce, pořád přes ně teče docela velký proud (hotbed přes 10 A), který lze takto elegantně odvést z desky pryč a tím snížit riziko, že něco fatálně selže. Jako vždy se držáčky dají vytisknout. Není asi úplně nutné mít mosfet k hotendem (ten bere jen kolem 3 A), takže stačí jeden.
- ⭐ Konektor s vypínačem ($1) – Anet A8 ma napájecí kabel napevno ve zdroji, což není úplně ideální už jen z hlediska vypínání a zapínání. Na Thingiverse je mnoho držáčků.
Funkční úpravy
- Nalepovací tisková podložka ($3) – Mám ji nalepenou na 220×220 mm zrcadle. Funguje skvěle na PLA i PET-G, není nutno pužívat lepidlo ani přehnaně odmašťovat. Jediná nevýhoda je, ze modely jdou dolů trochu hůř (a pro modely s velkou styčnou plochou bych to možná nepoužíval vůbec), ale oproti tisku např. na lepidlo má spodek modelu krásný povrch.
- Silikonová izolace hotendu ($2) – Pro maximálně konzistentní teplotu hotendu, pasuje dobře, po zahřátí lehce plandá; pojistil jsem ji tam kancelářskou sponkou.
- Rozvodový řemínek vyztužený sklolaminátem ($2) – Prý je to lepší alternativa ke dráty vyztuženým řemínkům, které jsou u tiskárny z výroby… Asi to dává smysl, drátky se časem unaví.
- Vyvedení SD karty na pohodlnější místo ($3) – Určitě mám v plánu někdy v budoucnu Pi + Octoprint, ale má to u mě zatím jen malou prioritu. Mezitím si můžete vytáhnout SD kartu na pohodlnější místo touto prodlužkou, ať kartu nemusíte poslepu zapojovat do špatně přístuoné základní desky tiskárny.
- Izolace hotbedu ($2) – Pro PLA tisk (podložka 40-60 st., případně bez zahřívání) není potřeba, ale pro nějaký ABS, kde je potřeba podložku dlouhodobě udržet na vyšších teplotách už by se to možná mohlo hodit.
- Senzor 3DTouch pro automatický mesh bed leveling ($10) – Čínská kopie originálního BLTouch senzoru. Nedosahuje sice takové přesnosti, ale pořád výrazně v mezích potřebných pro běžný tisk. Nutný Marlin firmware, a mít doma páječku, nějaký kabely a konektory ke zdárné instalaci. Zabralo mi to jedno odpoledne, ale za ten pocit už nemuset před každým tiskem ručně vyrovnávat podložku to 100% stojí.
Ztišení
- Korkové těsní pod krokové motory
- Ložiska (7 ks) – tišší, ale problémy s čínskou (ne)přesností (někdy jsou příliš volné. Zatím jsem neobjednával.
- Hliníkový rám – to už je trošku větší projekt, do kterého se asi pouštět nebudu, ale někoho to třeba zaujme. Případně si můžete nechat na CNC vyřezat rám z 3mm oceli (Tatara rám). Obě varianty by měly radikálně eliminovat ghosting, tedy defekt na tisknutém předmětu způsobený vibracemi rámu (viz obrázky).
- Tišší větráky – 40×40 mm větráček na extruderu a 50×50 větráček typu 5015 na chlazení výtisku.
- Tisková skříňka (př. dva IKEA Lack na sobě)
Údržba
- ⭐ Vrtáček na čištění trysky ($1) – Pozn. průměr trysky u naprosté většiny tiskáren je 0,4 mm.
Náhradní díly
- ⭐ Sada heatbreakerů, trysek a hotendů (3 ks) ($11) – Tři kusy od všeho nejsou rozhodně potřeba, ale vyšlo to levněji než jeden. Případně níže se dá koupit komplet vč. zahřívacího tělíska za $4.
- Kompletní hotend pro Anet A8 ($4) – Povedlo se mi poškodit přímo zahřívací tělísko (stále funguje, ale je poškozená izolace).
Různé:
- Teploměr ($2) do uzavřených printer boxů z IKEA Lack stolků (potřeba dokoupit 2x knoflíkovou baterku LR44).
- Spirálová hadice na kabely ($4) – U Anet A8 byla přiložená spirálová hadice na cable management. Nikdy jsem to neviděl a strašně se mi to líbilo, takže tady se dá přikoupit do zásoby pro zkulturnění kabeláže nejen na Anet A8. Myslím, že v balení byl průměr zhruba 8-10 mm. (Koupil jsem 6 mm a ta je užší – ale zase výborná na zabalení menšího svazku kabelů – např. od stepper motorků, kde by ta hadice přiložená k Anet byla zase zbytečně tlustá.)
- PTFE tube ($3) – Ne, nechystám se na bowden mód, jenom mám v plánu filament táhnout přes čistící houbičku, skrz stolkem a potom přímo do extruderu, kde nechci, aby na sebe potenciálně znovu chytal prach, proto zbytek cesty pojede v tomto.
- USBTiny ISP (nebo Arduino Uno klon ($4)) – Moje Anet přišla s deskou Anet V1.5, která nemá z výroby bootloader, kvůli čemuž nelze snadno preflashovat firmware na Marlina. S tímto programátorem (nebo patřičně přeflashovaným Unem na Arduino as ISP) jde bootloader vypálit (rovnou klidně Optiboot pro ušetření místa) a poté už lze firmware přehrát. Případně pokud se Vám podaří nějak bricknout desku, s pomocí tohoto nástroje ji můžete oživit zpátky. K tomu se pak hodí ještě UART redukce ($3). Pozn. napíšu o tom samostatný článek, ale na Macu mi dalo trochu práci to rozběhat, kompletní info zde.
Další články k tiskárně Anet A8: