Způsobů, jak postavit neslyšitelný počítač je několik. V tomto návodu bych vám chtěl ukázat způsob, který jsem osobně vyzkoušel, který funguje, a na kterém jsem zužitkoval zkušenosti ze stavby a testování (co se týká teplot a hlučnosti) několika podobných velmi tichých počítačů. Tato ukázka má rovněž ukázat cenově přijatelný počítač, protože nakoupit hromádku Noctua ventilátorů, spousty odhlučňovacích plátů je mnohem jednodušší, ale taky mnohem dražší.
Základní princip chlazení je jednoduchý: Jde o to, že když se vzduch ze skříně vyfukuje, tak se do ní také musí někudy dostat. Jde tedy o to, že ve skříni se použijí pouze vyfukovací ventilátory (po disku největší zdroje hluku) a otvory ve skříni se upraví tak, aby vzduch vstupoval pouze na určených místech, tedy tam, kde je potřeba studený vzduch k ochlazování důležitých komponent (zde tedy grafická karta s pasivním chladičem). U ventilátorů jsou odstraněny mřížky i perforace jak před nimi, tak za nimi, čímž se vyloučí jakýkoliv aerodynamický hluk, který mřížky a perforace běžně způsobují (můžete si zkusit vzít nějakou mřížku a přiložit ji před točící se ventilátor, rozdíl v hluku bývá výrazný).
Počítač
Konkrétně tento počítač je v levné skříni CoolerMaster Elite 330 Black. Samotný počítač je poměrně výkonný, procesor Intel C2D E7200, grafická karta nVidia 8800GT (9800GT) a jeden pevný disk Samsung 320GB F1 a to vše je napájené zdrojem Seasonic S12II-380 (380W).
Náklady na chladiče a ventilátory
Jediné dva ventilátory ve skříni jsou Nexus D12SL-12 (celkem 320 Kč), jako chladič procesoru je použit Scythe Ninja (celkem 850 Kč), chladič grafické karty je Arctic Cooling Accelero S1 rev. 2 (360 Kč). Jediný pevný disk ve skříni je v pasivním boxu Xilence HD-Cooler (600 Kč). Potom se bude hodit ještě regulátor na ventilátory, buď fixní (odpor pro snížení na +- 800 ot.) nebo plynulý. Na grafickou kartu můžete rovněž přidat heat sinky (odvaděče tepla) na napěťové moduly – k zakoupení za pár korun na DX.com. V tomto konkrétním případě veškeré náklady na chlazení nepřesáhly 2500 Kč. Jestli je to moc nebo málo, to nechám na Vás.
Ventilátory
Ventilátory Nexus jsou, co se týká tichosti, plně srovnatelné s ventilátory věhlasné značky Noctua na stejných otáčkách (mám doma jak ventilátor Noctua NF-S12-800, tak rovněž velmi kvalitní Scythe SFF21D S-FLEX, takže můžu srovnávat). Nevýhodou Nexusů jsou kluzná ložiska, takže se dá předpokládat, že po čase se opotřebují a začnou dělat hluk, čemuž se dá předejít právě použitím zmíněných ventilátorů Noctua nebo Scythe – v případě tohoto počítače prostě doufáme, že tak nastane za přijatelně dlouhou dobu. :D
Chladiče
Chladič Scythe Ninja je kvalitní chladič, který vyniká především v pasivním chlazení, jelikož má žebra daleko od sebe a tím pádem skrze ně lépe proudí vzduch nepopoháněný ventilátorem. To samé platí o chladiči grafické karty. Xilence-HD Cooler je srovnatelný s dražší konkurencí Silentmaxx HDD Silencer, jen není tak hezky povrchově upraven.
Umístění ventilátorů
První ventilátor je umístěn v běžné pozici pro výfuk teplého vzduchu, která je vyříznutá přímou bruskou (náklady 1000 Kč, pokud ji nemáte). Otvor se dá ale i vystříhat, jen to nebude tak hezky vypadat. Předtím, než jsem díru vyřízl, jsem měl trochu pochyby, jestli to bude mít nějaký smysl a měl jsem strach, že akorát naruším statiku skříně, která je s ohledem na slabou tloušťku plechů asi dost propracovaná, ale když jsem viděl vyříznutou původní perforaci a vedle toho mřížku na ventilátory, tak to bylo jasné. Jinak, ta mřížka tam ani být nemusí, dokonce co se týká hluku, tak je lepší, když tam není, ale mám tu malého bratra, který do větráků rád strká prsty.
Druhý ventilátor jsem dal do zdroje Seasonic S12II-380 a odstranil mřížku, která před ním byla (mřížka před ventilátorem vytváří poměrně dost aerodynamického hluku!). Je připevněný přes gumové kolíčky, které se k Nexusům dávají, zregulovaný asi na 900 ot. Otáčky potom dále snižuje deska podle zátěže procesoru. Nicméně, zaniká tím záruka.
Ventilátor by se nemusel měnit, pokud byste měli nějaký skutečně TICHÝ zdroj, což tento Seasonic bohužel nebyl (dle diskuzí na internetu jsem zřejmě měl já smůlu na vadný kus). Mezi ty další tiché patří například Enermax PRO82+ 385W – ten navíc vyniká perfektní účinností a zárukou 5 let (mřížka by z něj měla jít sundat bez porušení pečeti).
Chlazení procesoru
Chladič Scythe Ninja jsem na desku upevnil pomocí Scythe Retention Kitu, tedy pomocí backplate. Dnes už se backplate sehnat nedá, ale to nevadí, není nutný pro funkci.
Chlazení grafické karty
Karta nVidia 8800GT je chlazená pasivně chladičem Artic-Cooling Accelero, proto jsem v bočnici, která je jinak ucpaná odhlučňovacím materiálem, uvolnil asi 2 cm perforace u grafiky. Tudy pak proudí studený vzduch do skříně, potom skrze Accelero a nahoru, a ventilátory zase ven. Pasivně se dají chladit i výkonnější karty, jako je například ATI Radeon HD4850 (ale pozor na přehřívání napěťových regulátorů)… Na napěťové regulátory lze upevnit malé chladiče, které se za pár korun dají koupit z Číny, viz výše.
Pokud máte kartu, kterou už pasivně neuchladíte (nVidia GTX9800+, ATI RADEON HD4870 a další), tak prostě stačí na Accelero pomocí stahovacích pásek připevnit jeden nebo dva další ventilátory a zregulovat je na nejnižší možné otáčky. Bude to bohatě stačit a slyšet to nebude.
Skříň
Jinak jsou ve skříni veškeré díry ucpané papírovou lepicí páskou (papírovou protože nezanechává stopy po odlepení), takže vzduch může dovnitř skříně jedině perforací u grafické karty a volnými PCI záslepkami pod ní a nikudy jinudy, což v konečném důsledku zajišťuje dobré teploty i zbytku sestavy.
Častečně je skříň vylepena odhlučňovacím materiálem Akasa Pax a na sundávací bočnici je jako podklad Silentmaxx KF-25. V této skříni ale není žádný zdroj vibrací, které by bylo potřeba krotit, takže už je spíše jako taková třešnička na dortu.
To by mimochodem mělo platit při stavbě jakéhokoliv tichého počítatače! Spousta lidí očekává, že pokud hlučný počítač vylepí drahou odhlučňovací hmotou, všechno zázračně ztichne, a potom přichází rozčarování z toho, že tomu tak není a ještě ve skříni stouply teploty.
Prostě na prvním místě musí být výběr vhodných tichých komponent, pečlivá a chytrá instalace, odladění (úprava skříně, regulace ventilátorů atd.) a až nakonec lepit odhlučnění – už v situaci, kdy to vlastně ani nemá smysl.
Odhlučnění disku
Disk je položený na molitanu na dně skříně, takže vibrace se nedostanou až k šasi skříně (což nevytváří další zbytečný hluk) a teploty disku nejdou přes 37°C v zátěži (za bezpečné teploty je všeobecně považováno rozmezí 40-50°C).
Přes WinAAM lze disk lehce dále ztišit zpomalením přístupové doby, ale v případe tohoto disku to není potřeba, je tichý sám o sobě.
Hlučnost = 0
Takto sestavenný počítač je v neslyšný. Ventilátory a disk logicky nějaký hluk vydávají, ale je naprosto minimální a pohltí je použitá odhlučňovací hmota (kombinace Akasa Zen Pax a Silentmaxx Silma KF-25). Ventilátory se točí na cca 600 a 500 otáček bez zátěže (u 120×120 ventilátorů se za tiché považují otáčky 800ot. a méně). V praxi to vypadá tak, že uprostřed tiché noci sedíte asi 40 cm od tohoto počítače, a přitom sluchem nepoznáte, jestli je zapnutý. V této situaci je možné slyšet dokonce i morčata o patro níž, jak běhají po kleci.
Málem bych zapomněl, otáčky ventilátorů řídí SpeedFan. Velmi pěkná návod jak ho nastavit je na tomto schématku.
Závěr
Rozhodně to není pro každého, ale pokud chcete opravdu tichý počítač, tak je to jedna z cest, kterou se můžete vydat. To ticho stojí za to.
Konfigurace
Skříň: CoolerMaster Elite 330
Základní deska: Gigabyte GA-P35-DS3L (Intel P35)
Procesor: Intel Core2 Duo E7200; 2,53 GHz
Chladič procesoru: Scythe SCNJ-1100P Ninja Plus Cooler Rev.B (+ Scythe SCURK01 Universal Retention Kit)
Grafická karta: GigaByte GeForce 8800GT 512MB
Chladič grafické kerty: Arctic Cooling Accelero S1 rev. 2
Operační paměť: Patriot 2GB
Zdroj: Seasonic S12II-380 (380W)
Ventilátory: Nexus D12SL-12 BW (+ Primecooler FanGuard PC-FG120 Silver)
DVD mechanika: Asus DRW-2014S1T (OEM)
Pevný disk: Samsung SpinPoint F1 HD322HJ (320GB)
Chladič pevného disku: Xilence HD-Cooler
Odhlučnění: AKASA AK-PAX-1; Silentmaxx Silma KF-25
Teplovodivá pasta: Arctic Cooling MX-2
Teploty
Load je maximální syntetická zátěž, v praxi se mi jí nepovedlo dosáhnout. Zároveň byl test prováděn v srupnu v neklimatizovaném bytě, takže horší už to nebude (teploty jáder už jsou přecijen na hraně).
Upgrade: Po roce bylo investováno dalších necelých 1800 Kč do čtyř Noctua ventilátorů, všechny běží na 300-400 ot. v klidu a 500-650 ot. v zátěži a počítač je stále neslyšitelný, podstatně ovšem klesly teploty a je klid ze strachu, kdy se Nexusy vyřachtají. Ventilátory jsou ve zdroji, na výfuku, na Ninje a jeden na grafické kartě (tak, aby foukal hlavně na napěťové regulátory)
Neručím za žádné škody vzniklé na Vašem hardware nebo zdraví způsobené aplikací těchto tipů v praxi!
ahoj, před týdnem jsem si skládal nový počítač právě v skříni cm330, a chtěl jsem to mít fakt tiché, takže jsem skladbu komponent volil podobně (scythe ninja + accelero + noctua fany + silentmaxx na disk). když jsem byl s dílem hotov :-), tak jsem byl trochu zklamaný, nebylo to zas tak tiché, jak jsem doufal (asi hlavně aerodynamický hluk). proto sem netu hledal tipy k té skříni. některý věci jsem vyzkoušel (vystřihnout plech pod větrákem + zalepení zbytečných děr) a teďka už slyším jenom disk když seekuje (ale jen v noci). přesně jak píšeš, lidi se ptají, jestli je ten počítač zaplý :-). jinak sestava je intel e8400 – pasivně ninjou, ati 4850 – pasivně s accelerem a disk samsung 1 tb se zdrojem hx620 a jedna noctua jako výfuk. super článek, díky za tipy :-)
Dik za navod, akorat se mi sesypal pocitac, co mam jako studio a zvazuju nejakou sestavu, trochu problem je, ze si obcas neco i zahraju a pluginy, co mam v abletonu bez problemu sezerou zdroje, ktery mam ve svym starsim amd ctyrjadru a 4gb. Takze asi budu muset trochu vejs, tak to zkusim podobne a uvidime. Gtx 750Ti se delala i s pasivnim chladicem, blby je, ze Witchra si na tom asi nepinknu, ale to se da poresit xboxem a projektorem.