Podcasty poslouchám už od pradávna. První zmínky lze najít v písemnostech léta páně 2010, kdy jsem, asi jako spousta dalších, začínal na věcech jako ESL Podcast. Nejvíc na chuť podcastům jsem potom přišel v roce 2013 na roadtripu. Deset tisíc kilometrů v autě během 40 dní – materiálu k poslouchání bylo tehdy málo.
O rok později jsem narazil na – toho času novou – aplikaci Overcast. Byla skvělá, ale jak podcastů přibývalo, postupně přestávala stačit a v epizodách začínal být čím dál větší bordel. Podcastů jsem odebíral víc a víc, ale v reálu mně nezajímala většina epizod. Stejně se ale stahovaly, a stejně mi pokaždé trvalo vybrat si něco, co zrovna chci poslouchat. Overcast měl na svou dobu pár zajímavých funkcí (např. SmartSpeed, tj. odmazávání pauz mezi slovy – není problém takhle ušetřit i 5 minut na hodině záznamu), ale zároveň byl, a dodnes je, v některých ohledech dosti neintuitivní. Například jste si hvězdičkou označili epizodu – a pak už jste ji nikdy nenašli, protože ono to nesloužilo jako bookmark. 🤦🏻♂️
Někdy po roce 2019, po masivním boomu podcastů v posledních letech, už to bylo zcela neudržitelné. Podcasty už jsem naopak skoro neposlouchal, protože jsem v nich měl strašný bordel. Otevřel jsem si proto poznámky a sepsal si, jak by taková moje ideální appka na podcasty mohla vypadat. A pak jsem začal hledat. Určitě jsem přece nebyl první, koho tohle napadlo… No a nakonec jsem našel aplikaci, která toho většinu splňovala, a přidává jako bonus pár super funkcí navíc:
Castro Podcast App
Ta aplikace se jmenuje Castro, je jen pro iOS, a většina funkcí, pro které už nechci nic jiného, je součástí až placené verze za $19/rok. Nejsem fanoušek předplatných, ale tady je to naprosto worth it.
Workflow s podcasty v Castro vypadá potom nějak takto:
- Knihovna – na začátku si naklikáte (nebo naimportujete ze staré aplikace), které podcasty chcete odebírat, a tyto odběry se vám shromažďují v záložce Library. Později tam najdete také historii přehraných, a případně ohvězdičkovaných, epizod. Už tady body navíc oproti Overcastu. Jsou epizody, ke kterým se vracím i po mnoha letech. Konečně hezky na jednom místě.
- Inbox – pokaždé, když vyjde nová epizoda, tak se objeví v jakési schránce – v Inboxu. Na tomto místě můžete s každou novou epizodou udělat toto:
- Přiřadit ji na začátek fronty (= chci slyšet hned/brzo),
- na konec fronty (= na poslech nespěchám),
- nebo ji „zahodit“ (= nezajímá mě).
- Fronta – Jakýsi playlist. Tady už se objevují jenom epizody, které jste si v Inboxu vybrali, že Vás zajímají. Najít něco k poslechu nezávisle na situaci je potom už jen na pár vteřin. Osobně na začátek fronty dávám podcasty-zprávy a epizody, které mě extra zajímají, zbytek dávám na konec. Všechno, co přidáte do fronty, tak se rovnou stáhne k offline poslechu, takže až se najednou někde ocitnete bez wifi a signálu, nebudete bez obsahu (což se mi s Overcastem stávalo konstantně).
A to je vše. V jednoduchosti je krása. Najednou mám frontu epizod, které mě zajímají; namísto dlouhého seznamu, který mně nezajímá, a kterým 5 minut scrolluju, než najdu jedinou zajímavou epizodu.
Zleva: Fronta (přefiltrované epizody), Inbox (nové epizody) a Knihovna (seznam všech podcastů, historie poslechu a oblíbené).
Ale má to i pár nevýhod. Díky tomuto filtrování lze reálně odebírat řádově (jakože, doslova) více obsahu. Dřív jsem hooodně přemýšlel, jestli mně nějaký podcast zajímá natolik, aby mi potom plevelil frontu obsahem, který mě pak vlastně z 90% vlastně nezajímá, takže jsem novým podcastům většinou nedal ani šanci. Teď? „Tyjo, tenhle podcast zní zajímavě, dávám sub!“ Když to stojí zaprd, tak to pak časem zase smažu, ale ani tak to neplevelí tajmlajnu, jak se říká. Vím třeba o jednom podcastu, ze kterého jsem slyšel jedinou epizodu (host, který mě zajímal), ale dalších asi 15 epizod mně nijak neoslovilo. Ale podcast můžu odebírat dál, kdyby se objevilo něco zajímavého, protože tématicky je fajn.
Castro používám necelého půl roku, a počet podcastů, které odebírám, se zdvojnásobil: V poslední záloze ještě z Overcastu jsem měl 31 feedů, ke dnešku jich v Castro mám 71. Přitom mi neunikne nic, co mě zajímá; a obráceně, epizody, které jsou mi jedno, tak zmizí a neruší.
S tím souvisí i to, že jsem postupně narazil na mnoho nových podcastů, které jsem vůbec neznal, a u kterých jsem vždy zabrouzdal do jejich historie. Zajímavá epizoda? Šup s tím do fronty. Trochu blbý je, že mi takhle ta fronta nabobtnala na 160 hodin obsahu:
Ale považuju to za nějakou adopční fázi, jakmile se tím prokoušu (pokud?), tak už to bude sedět na nějakých normálnějších číslech. Nehledě na to, že 160 hodin je reálně třeba „jenom“ 100 hodin se zrychleným poslechem. Jinak ta fronta měla skoro 190 hodin ještě pár týdnů zpátky, tak jsem si řekl, že auto si po třech letech znova zaslouží pořádný detailing, a strávil jsem víkend se sluchátky na uších a leštičkou (tepovačem) v ruce. :D
Co dál stojí za zmínku?
Možnosti přehrávání
- Všechny běžné možnosti tady jsou: srovnávání hlasitosti, zrychlené přehrávání, ale navíc je tu i odmazávání ticha (zde jako Trim Silence); což byla dlouhou dobu výsada pouze Overcastu, přitom jde o funkci, která dokáže zpříjemnit a zrychlit poslech zároveň.
- Srovnávání hlasitosti nepoužívám, ale je tam, pro případ, kdy je v podcastu více osob a některá je třeba výrazně tišší, než zbytek.
- Odmazávání ticha mezi slovy mám zapnuté naopak téměř pořád a u všeho. Tiché pasáže bez obsahu tvoří v průměru kolem 5 % času (ale pokud někdo pauzuje fakt hodně, tak klidně i 2-3× tolik!). To znamená, že moje aktuálně 165 hodin dlouhá fronta obsahuje minimálně 8 hodin naprostého ticha.
- Zrychlené přehrávání je klasika, tady bych jenom trochu vytknul, že nejde korigovat tak precizně, jako v Overcastu – jen natvrdo 0,8×, 1×, 1,1×, 1,2×, 1,3×, 1,5×, 1,7×, 2× a 3×. Nejčastěji používám 1,5×, a tam je právě někdy 2× už moc a 1,7× ještě málo. Naopak k čemu je 3× vůbec netuším. Ale je to opravdu jen drobnost.
- Časovač (klasika; třeba když vím, že u epizody usnu, ale nechci aby mi zmizela z fronty), a možnost přehrávání podcastů po jednom, nebo automatické spuštění dalšího podcastu ve frontě.
Sideload – audio obsah zvenku
Pod nejasným názvem Sideload se skrývá poměrně killer funkce. A totiž možnost do této appky natlačit audio obsah zvenku. Časem jsem si třeba uvědomil, že u spousty videí, na které koukám na YouTube, vůbec nemusím sedět před monitorem a sledovat, jak Adam Savage stojí v dílně a 10 minut něco vysvětluje (případně záznamy přednášek a konferencí velmi často taky nevyžadují vidět video). Nějakou dobu jsem proto přes youtube-dl vždycky stripnul audio přímo na Dropbox, a z Dropboxu jsem tuto mp3 „sideloudoval“ do Castra.1
No, a pak jsem přišel na to, že to jde přímo z YouTube aplikace! On i ten můj předchozí způsob nebyl náročný (časově nastejno), ale teď z YouTube do Castra tlačím úplně všechno na tři tapnutí:
Občas se najde obsah mimo YouTube, kde používám starou metodu (stažení audia a Sideload přes Dropbox).
Individuální nastavení pro každý podcast
Každému jednomu podcastu můžete individuálně přiřadit některá nastavení:
- Například, máte podcast, kde Vás fakt zajímá úplně každá epizoda? Není problém, může přeskakovat inbox a přidávat se rovnou na začátek fronty.
- Je podcast, jehož starší epizody jsou po pár dnech neaktuální (typicky zprávy)? Pohoda, můžete si nastavit, aby v Inboxu zůstávalo pouze 1-5 posledních epizod.
- Je podcast, který je vždy vymazlený (zdravím, Tome :D ), a nechce ho kurvit trimováním ticha nebo rychlopřehráváním? Můžete individuálně nastavit pro každý podcast zvlášť.
- Je podcast, který naopak vymazlený není a hosta slyšíta zleva a moderátora zprava? Zmixujte do mono.
- A moje nejoblíbenější – Skip Intro. Spousta podcastů má zbytečné 20-45 vteřinové intro, které je fajn, když podcast slyšíte poprvé, ale potom už zdržuje. V Castro si u každého podcastu můžete nastavit, kolik vteřin na začátku každé epizody má přeskočit. Výborná funkce. U Tima Ferrise nebo Lex Fridmana si rovnou nastavte přeskočení prvních 4-5 minut, čímž se dostanete zhruba na konec jejich úvodního reklamního bloku. :D
Další drobnosti
- Widget – on je v podstatě k ničemu (jako spousta widgetů), jenom je to jediné místo, kde jsem našel celkovou délku obsahu ve frontě. :D Jinak ale ukazuje tři podcasty ze začátku fronty.
- Zálohy na iCloud Drive (ať už nastavení, nebo OPML export podcastů).
- Možnost sdílet epizodu od určitého času, nebo její určitý segment.
- Můžete si změnit ikonku. Já jsem si vybral oranžovou (namísto defaultní zelené), podobnou Overcastu, aby to můj stále tužší mozek měl o něco snazší. 😂
- Mnoho dalších kravinek, které jsem osobně nevyužil: Siri shortcuty, synchronizace podcastů do Apple Watch (nemám), podpora Apple CarPlay
(taky nemám), a mnoho dalšího.
Nevýhody?
- Vyhledávání v aplikaci prohledává pouze názvy samotných podcastů, ale nikoliv už jednotlivých epizod. Pokud tedy hledáte konkrétně epizodu od Tima Ferries (u které víte, že se jmenuje The Secrets of Gymnastic Strength Training #158), tak nezbývá, než se k ní manuálně proklikat. V Overcastu, resp. ve většině jiných aplikací vyhledávání vyhodí i přímo konkrétní epizodu, když znáte její název. Tím pádem nejde použít k nalezení úplně všech epizod všech podcastů s nějakým konkrétním hostem. Tohle nedělám moc často, takže to obcházím přes Spotify (kde vyhledávání v tomto ohledu funguje špičkově), posbírám epizody, a nějak je natlačím do Castra. Ale zase se v Castru velmi rychle doberete k podcastům s generickým název (zkuste si třeba vyhledat Insider ve Spotify… :D)
- Nemá custom playlisty (jenom hlavní Queque playlist). Vzhledem ke snadnému přístupu k ohvězdičkovaným epizodám mi to ale vlastně nevadí.
Závěrem
Castro neumí úplně přesně to, co jsem si vysnil. Umí toho mnohem víc a mnohem líp, takže ho mohu jedině doporučit. Nemám předplacených mnoho služeb, ale tady je těch $19 ročně super deal, a při prodloužení nebudu přemýšlet. Což se mi velmi často nestává.
PS: I když se to z povahy článku může zdát jako recenze protkaná affiliate odkazy, tak není. Je to čistě moje honest review. :)
- A zhruba tento proces by čel zautomatizovat a zároveň třeba použít i v jiných aplikacích skrze projekt Podsync, který funguje na principu “Dám video do YT playlistu, Podsync ho oseká na audio stream (právě skrz youtube-dl) a vydá jako epizodu soukromého podcastového RSS feedu”. Případně Listenbox dělá to stejné, je sice placený, ale zase si to nemusíte hostovat sami.